Necdet Seçkinöz Ortaokulu
17 Eylül 2012 Pazartesi

Okullar dünya çapında yapılan bu büyük kampanyada fidan dikiyor!

Necdet Seçkinöz Ortaokulu 21 Eylül Birleşmiş Milletler Dünya Barış Günü’nde özel bir faaliyet düzenliyor ve Dünya çapındaki diğer okullarla beraber fidan dikiyor.

 

İlk fidanlar Okyanusya’da dikilecek. Güneşin doğuşuyla beraber Asya’da, Avrupa’da ve Afrika’da yapılacak dikimlerin ardından, son fidanlar, Kuzey ve Güney Amerika’da toprakla buluşacak ve bunların hepsi bir gün içerisinde gerçekleştirilecek!

 

Her yıl 21 Eylül günü gerçekleştirilen bu kampanya büyük bir başarıya ulaştı ve geçen yıl 132 ülkede 5000’den fazla okul kampanya gününde 600 000 fidan dikti. Bu yıl bu sayının da aşılacağına inanıyoruz.

 

Fidan dikimi bizler için çok önemli. İlk olarak, dikimler bizlere doğayı ve çevre korumanın önemini hatırlatıyor. İkinci olarak dikim faaliyetimiz için bu önemli günü seçtik, çünkü 21 Eylül günü Dünya Barış Günü olarak ilan edildi ve yapacağımız dikimler barışı ve yaşamın devamını simgeliyor. Dikimlerimizle Birleşmiş Milletler’in belirlediği Milenyum Hedefleri’ne ulaşılmasına da yardımcı olacağız. Bu sebeplerden dolayı da bugün yaptığımız işin öneminin algılanması ve daha çok kişiye ulaşması için faaliyetimize çeşitli medya kuruluşlarının da katılmasını istiyoruz.

 

21 Eylül günü yapılacak fidan dikim faaliyeti, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine çevre eğitimi yolu ile ulaşmayı hedefleyen Uluslararası Okullarda Orman Programı(LEAF-Learning About Forest) ve Çevre Ağı (ENO-Environmental Online) nın işbirliği ile organize edildi. Her iki kurum da Dünya çapında kurdukları okul ağları aracılığıyla okulların çevre konusunda çalışmaları ve öğrendiklerini yerel ve küresel anlamda paylaşmaları esasına dayalı olarak faaliyet göstermektedir.

 

Bu faaliyete katılan ülkemiz Okullarda Orman Okullarının koordinasyonu Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yapılmaktadır.

 

Habere ait yorum(lar)
Yorum Yaz
Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun.
Yazılım ve Tasarım: Sake İnternet Teknolojileri